Házasság
Kedves Jegyespár!
Szeretettel köszöntünk Benneteket plébániánk honlapján!
2023-es házasságkötésre a következőképpen lehet jelentkezni:
- Irodai időben (az ügyfélfogadási rend a jobb oldalon látható) HA MINDKETTEN KATOLIKUS VALLÁSUAK!
Ha az egyikőjük nem katolikus akkor csak személyesen a plébános atyánál, előre egyeztetett időben!
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Jelentkezéshez kérjük töltsék ki számítógéppel az adatlapot! i (IDEKATTINTVA TÖLTHETŐ le plébániánk honlapjáról), 5.000 Ft foglalási díjat kérünk (ez beleszámít az esketési összegbe). (Időpont módosításnál vagy a házasságkötés elmaradása esetén ezt az összeget nem tudjuk visszafizetni!) Ha mindezek a jelentkezéskor megvannak, akkor ceruzával beírjuk Önöket!
Mihelyt minden irat rendelkezésünkre áll (lásd lejjebb: Mi szükséges a szentségi házassághoz?) és a teljes összeg befizetésre került, tollal is beírjuk Önöket! Ezeket legkésőbb az esküvő előtt 1 hónappal rendezni kell! Ennek elmulasztása esetén nem tudjuk garantálni a házasságkötést!
SZENTSÉGI HÁZASSÁGKÖTÉS SZOMBATONKÉNT LEHETSÉGES TEMPLOMUNKBAN!
E-MAILEN, TELEFONON, POSTAI ÚTON, FAXON ILLETVE SZÜLŐKÖN KERESZTÜL NEM LEHET JELENTKEZNI HÁZASSÁGKÖTÉSRE!
JELENTKEZNI SZEMÉLYESEN ÉS CSAK A HÁZASULANDÓ PÁR JELENTKEZHET!
MINDAZOK, AKIK A JÁRVÁNY MIATT LEMONDTÁK AZ ESKÜVŐJÜKET ÉS 2022-RE SZERETNÉK, KÉRJÜK AZOK IS JELENTKEZZENEK AZ ÚJ IDŐPONT MIATT!
JEGYESOKTATÁS A TERVEK SZERINT FEBRUÁR - MÁRCIUS KÖRÜL KEZDŐDIK. HÉTKÖZNAPONKÉNT ESTE 7 ÓRAI KEZDETTEL. A PONTOS DÁTUM MIATT JANUÁR VÉGÉN KELL JELENTKEZNI.
ELSŐSORBAN AZOKNAK TUDJUK A JEGYESOKTATÁST BIZTOSÍTANI AKIK TEMPLOMUNKBAN KIVÁNNAK HÁZASSÁGOT KÖTNI!
Tovább olvasva még néhány hasznos információt találhattok!
Szertartás szövege idekattintva érhető el! A szertartás átbeszélése a jegyesoktatáson, illetve a személyes beszélgetés alkalmával történik!
Esküvőre készültök vagy házasságra? - néhány gondolat!
Amiről a jegyesség idején beszélni kell - ötletek a közös beszélgetéshez!
"A házassági szövetséget, amelyben a férfi és a nő az egész élet olyan közösségét hozza létre egymással, amely természeténél fogva a házasfelek javára, gyermekek nemzésére és nevelésére irányul, Krisztus Urunk a megkereszteltek között a szentség rangjára emelte."
(Katolikus Egyház Katekizmusa 1601. pont)
Isten az embert férfinak és nõnek alkotta és boldogságra rendelte. Ezt a boldogságot az ember vagy a Mennyek Országáért önként vállalt szüzességgel, vagy a házasság szentségében megszentelt életszövetséggel éri el.
Ezért arra biztatjuk fiataljainkat, hogy ha tisztességes keresés után ráakadtak életük párjára, kössenek életszövetséget szerelmükkel és kérjék az egyház papjait, hogy házasságkötésüknél tanúskodva áldják meg ezt a szent életszövetséget.
Plébániánkon szeretettel látjuk azokat a párokat, akik Isten szent színe előtt kívánnak házasságot kötni. Ehhez szükség van az úgynevezett jegyesoktatásra!
Minden közlekedő embernek nagy gondjai lehetnek, ha el akar érkezni a célba, és nem ismeri az odavezető utat, nem tudja, hogy melyik sávba kell beállni. Nincs nála térkép, ami elvezetné a célhoz, a biztos garázsba. Talán többször is eltéveszthetjük az útelágazást.
Éppen ilyen bonyolult útelágazás a házasság is. A helyes út megválasztására csak komoly megfontolás és a legfontosabb kérdések tisztázása után szabad vállalkoznunk. Azt az utat kell megtalálni, amelyen emberi életünk boldogságát eredményezi. Nem mindig tragédia, ha az ember úgy kezd bele valamibe: „ahogy esik úgy puffan” – vagyis: örülök neki ha sikerül, de ha nem majd másképp folytatom. A házasság nem ilyen. Aki házasságra lép, annak mindig tudnia kell, hogy mit miért tesz. A jó házasságot nem kapja ingyen két ember, hanem fokozatosan kell felépíteni. Ez sikerülhet is, csak némi alap kell hozzá: a jegyesek legyenek egymáshoz valók, összeillők. Az együtt járás, jegyesség ideje alatt azt kell vizsgálni, hogy tudom-e szeretni harminc év múlva is?
A jegyesoktatás nem old meg minden problémát, nem ad meg minden választ. Csak egy útjelző tábla szeretne lenni, a kereszteződésben, csak szempont a komoly megfontoláshoz, egy elem az építkezéshez.
Mi szükséges a szentségi házassághoz?
Először is személyes érettség! Azaz életre való elköteleződés, felelősségvállalás és a házassággal járó terhek hordozására való képesség.
JEGYESOKTATÁSON VALÓ AKTÍV RÉSZVÉTEL! Jegyesoktatás időpontjai 2023. januárjában lesznek meghirdetve!
Ugyanakkor szükséges néhány adminisztráció is:
1. Keresztlevelek (menyasszony és vőlegény)
- a keresztelés helye szerinti plébánia állítja ki
Katolikus templomban csak úgy lehet házasságot kötni, hogy legalább az egyik fél római katolikus és mindketten szabadállapotúak!
2. Házassági elbocsájtó
- az állandó lakcím szerint illetékes plébánia állítja ki (kiállításhoz be kell mutatni ott a keresztleveleket!) Ha mind a két fél katolikus, akkor elég az egyik fél állandó lakcíme szerinti plébánostól.
Ha az egyik fél katolikus, a másik fél protestáns, vagy felekezeten kívüli, akkor a katolikus fél plébániája az illetékes.
Ha valakik nem nálunk vesznek részt jegyesokatáson, akkor hozniuk kell róla igazolást!
Ha a jegyesek közül egyikük nincs megkeresztelve a házasságkötéshez PÜSPÖKI FELMENTÉS szükséges. Ezt a plébánia intézi!
Fontos, hogy mielőbb jelentkezzünk az esketés helyén, illetve a lakhely szerinti plébánián!
További érdeklődés: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
BETEGEK SZENTSÉGÉNEK KISZOLGÁLTATÁSA LESZ TEMPLOMUNKBAN NOVEMBER 2-ÁN, A REGGELI 9-ES ÉS ESTI 6-OS SZENTMISÉN!
Betegek kenete
A betegek kenete az a szentség, amellyel az egyház a betegségben szenvedő híveit a szenvedő és megdicsőült Úrnak ajánlja, hogy megenyhítse és megmentse őket. Erőt ad a szenvedésben, megerősít a kísértések ellen. A halálos bűnöket eltörli, ha már gyónni nem tud, valamint a testi gyógyulást segíti.
A betegek kenete az a szentség, amellyel az egyház a betegségben szenvedő híveit a szenvedő és megdicsőült Úrnak ajánlja, hogy megenyhítse és megmentse őket. Erőt ad a szenvedésben, megerősít a kísértések ellen. A halálos bűnöket eltörli, ha már gyónni nem tud, valamint a testi gyógyulást segíti.
Biblikus alapok: Jak 5,13-15 „Szenved valaki közületek? Imádkozzék! Jókedve van? Énekeljen zsoltárt! Beteg valamelyiktek? Hívassa el az egyház elöljáróit, és azok imádkozzanak fölötte, s kenjék meg olajjal az Úr nevében. A hitből fakadó ima megszabadítja a beteget, és az Úr talpra állítja. Ha pedig bűnöket követett el bocsánatot nyer.”
Ez által a szentség által segíti Krisztus beteg testvéreit, hogy a betegség keresztjét az ő keresztjével egyesítve hordozzák, a feltámadt Krisztus erejével győzedelmeskedjenek a betegségből származó csüggedés, félelem, hitben való ingadozás kísértésén, és végül eljussanak az örök életre. Ha Isten is úgy akarja, a szentség néha még a betegség gyógyulását is elősegíti. Már csak ezért sem helyes az a felfogás, hogy csak a halál küszöbén álló embereknek való. Ezért is nevezi ma az Egyház ezt a szentséget nem utolsó kenetnek, hanem betegek kenetének. Sőt öregek is fölvehetik, ha különben egészségesek is, hiszen az ő számukra már a dolgok rendjénél fogva közeli a halál. Ha a gyógyulás nem következik is be, a szentség segít, hogy a beteg Krisztus örömével és békéjével fogadja el szenvedéseit, egybekapcsolva Krisztus megváltó szenvedésével. Magáévá teszi az ilyen beteg Szent Pál szavait: „Örömmel szenvedek értetek, és testemben kiegészítem, ami Krisztus szenvedéséből hiányzik, testének, az Egyháznak javára” (Kol 1,24). Ami Krisztus szenvedéséből ,,hiányzik'', az nem az ő része, hanem a mi részünk. Amikor mi Krisztus lelkületével kivesszük a mi részünket is, akkor lesz mindent átfogóvá Krisztus keresztje, és teljesedik be általa a feltámadás.
.Minden 60. évét betöltött, illetve állandó betegségekkel küzdő ember felveheti. Jó, ha minden évben felveszi.
Ezen kívül, ha valakinek súlyos betegsége van, vagy komoly műtétre készül szintén kérheti a szentség felvételét.
Kérjük a hozzátartozókat, hogy ha idős beteg rokonuk van, akkor minden évben gondoskodjanak részükre a szentség felvételéről. Lehetőség szerint ne akkor hívjanak papot, amikor a beteg eszméletét vesztette. SÚLYOS TÉVEDÉS az is, hogy a beteg megijed a paptól, és a haláltól!
Időpontok, alkalmak
A betegek kenetét felvenni lehet egyénileg és közösségileg.
- Egyénileg a lelkipásztorral történő megbeszélés alapján.
- Közösségileg NOVEMBER 2-ÁN szentmise keretében. Ekkor templomunkban a betegek számára külön is van gyóntatás.
A plébániánkhoz tartozó betegekhez egyeztetett időpontban szívesen megyünk, sürgős esetben, életveszélyben azonnal.
A súlyosan beteg, haldokló emberek számára lényeges, hogy ha igénylik a lelkipásztor látogatását, és szeretnék a szentségekben Krisztus megerősítését, időben eljusson hozzájuk a katolikus pap, hiszen a haldokló ember nem várhat. Ennek érdekében a Budapesti Katolikus Kórházlelkészség megszervezte a Katolikus Sürgősségi Lelkipásztori Szolgálatot Budapest kórházaiban.
Az (1)213-9620-as, éjjel-nappal hívható telefonszámon papot lehet kérni budapesti kórházban tartózkodó, súlyos állapotú beteghez. Amennyiben a beteg már eszméletét vesztette, a legközelebbi hozzátartozó kérésére hívható a lelkipásztor. A budapesti közlekedést figyelembe véve a Sürgősségi Lelkipásztori Szolgálat igyekszik megoldani, hogy a hívástól számított 1 órán belül valóban meg is érkezzen a katolikus pap a kórházba.
Budapest kórházaival, a kórházakban tartott szentmisékkel, a kórházakhoz tartozó plébániákkal és a kórházakban elérhető lelkipásztorokkal kapcsolatban információk az alábbi elérhetőségeken kérhető:
Országos Onkológiai Intézet
1122 Budapest, Ráth György u. 7-9.
Telefon: (1)224-8640, Fax: (1)224-8641 (8-16 óra között)
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
A templomba eljönni már nem tudó betegeket minden hónap első péntekjén kérésre felkeressük.
A Budapesti Katolikus Kórházlelkészség önkéntes beteglátogatók jelentkezését várja
Önkéntes Beteglátogatói Képzés.doc
A kórházban vagy idősotthonban lévő beteg ember számára nagyon fontos, hogy „legyen embere”, aki meglátogatja,szeretettel mellette van, meghallgatja, és tájékoztatja arról, hogy ebben az élethelyzetében, a megváltozott körülmények között is van lehetősége hitét, vallását gyakorolni, lelkipásztor látogatását kérni.
Keresünk olyan hitüket gyakorló katolikus embereket,akik hetente egy alkalommal szívesen bemennek Budapest egy adott kórházába vagy idősotthonába, (lehetőség szerint itt Kőbányán!!)
ahol a betegeknek felajánlják a lelkipásztori szolgálat lehetőségét, és az igényeket továbbítják az ott szolgálatot végző katolikus papnak.
A jelentkezők számára évente több alkalommal ingyenes önkéntes beteglátogatói képzést indítunk az Országos Onkológiai Intézetben.
A soron következő képzésre jelentkezni a Kórházlelkészségen lehet a 224-86-40-es telefonszámon hétköznap 8-16h között.
Keresztség
Gyermekkeresztelésre való előzetes jelentkezés kizárólag e-mailen! Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. Keresztelési adatlap idekattintva tölthető le! Kérjük, hogy ezt SZÁMÍTÓGÉPPEL kitöltve hozzák magukkal!
Felnőtt keresztelésre hivatali időben személyesen. vagy emailben a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. címen lehet jelentkezni!
Kérjük olvassa tovább:
Az Úr Jézus ezt mondta: "Azért jöttem, hogy életük legyen és bőségben legyen." (Jn 10,10) Majd feltámadása után ezt a parancsot adta apostolainak: „Menjetek, tegyétek tanítványaimmá mind a népeket. Kereszteljétek meg őket az Atya és a Fiú és a Szentlélek nevében, és tanítsátok őket mindannak megtartására, amit parancsoltam nektek!”(Mt 28,19).
A keresztség szentségének kiszolgáltatásakor Isten életében részesülünk: a mennyei Atya gyermekei, Jézus testvérei leszünk a Szentlélekben, és belekapcsolódunk az Egyház közösségében.
Minden szentségkiszolgáltatás hatékony: a látható szentségi jel valóságosan közvetíti Isten szeretetét, az ő életébe kapcsol bele.
Amikor egy felnőtt ember szívében felébred a vágy, hogy megkeresztelkedjen, az Egyház felkínálja a lehetőséget, hogy Jézus személyét és tanítását megismerje és azt a közösség segítségével életre tudja váltani. Mindez nem csupán ismeretet jelent, hanem a keresztény életmód elsajátítását, a keresztény közösség életébe való bekapcsolódást. A katekumenátus az Egyház ősi gyakorlata a hit megismerésére és megélésére.
Ugyanakkor ősi szokás az Egyházban az is, hogy a keresztény szülők újszülött gyermekük számára kérik a keresztséget. Mivel a csecsemő még nem képes tudatosan hinni, remélni, szeretni, ezért ilyenkor a szülők keresztény hitére támaszkodva szolgáltatjuk ki a szentséget: ők vállalják, hogy saját hitüket átadják gyermeküknek, megismertetik velük az evangéliumot és személyes hitre segítik, hogy felnőve személyes döntést tudjon majd hozni Krisztus és az Egyház mellett.
Kisgyermekek esetén:
A keresztelő kitűzött időpontja előtt legalább 1 hónappal e-mailen kell jelentkezni! Kérjük, hogy:
- a szülők (vagy gyámok egyike) személyesen kérje,
- megalapozott remény legyen a katolikus vallásban való nevelésre.
A keresztelő időpontja: Vasárnaponként a 10-es szentmise után. Több gyermek keresztelése esetén közös ünnep keretében szolgáltatjuk ki a szentséget.
6-14 évesek esetén:
A keresztelés előtt a gyerekek legalább egy évig hittanra járnak.
Felnőtt korban:
A keresztelkedésre való felkészítés katekumenátusban történik minden hétfőn a plébánián 19:00-kor.
A keresztszülő
A keresztelendőt a keresztény életben való növekedésben a keresztszülő segíti és kíséri. Gyermekkeresztelés esetén az ő feladata a szülők segítése a keresztény nevelésben. Személyét maga a keresztelendő vagy ennek szülei jelöli ki, szükség esetén a plébános. Abban az esetben ha a szülőknek van katolikus templomi házasságuk keresztszülő nem szükséges. Fontos: keresztszülő távolléte ne legyen akadály a kereszteléshez, illetve ha nem találunk keresztszülőt ne halogassuk a keresztelőt! Mindenre tudunk megoldást találni!
Ki lehet keresztszülő?
- tizenhatodik életévét betöltött személy,
- katolikus vallású,
- éljen a hithez és a keresztszülői tisztséghez méltó életet: élő hitgyakorlata legyen, ha párkapcsolatban él, az legyen rendezett. (Más vallású keresztények a keresztség tanújaként vállalhatnak szerepet.)
A kereszteléshez segíthet:
- Szentek élete ide kattintva letölthető
- Fekete Antal: Keresztneveink, védőszentjeink idekattintva letölthető
A névválasztást ne a véletlen vagy a pillanatnyi szeszély határozza meg – hangsúlyozta XVI. Benedek pápa –, hiszen a keresztnév – ha valóban keresztény név – azt fejezi ki, hogy a megkeresztelt ember a Szentlélek erejéből újjászületett, a természetfeletti rendbe lépett, kapcsolatba került Istennel. A keresztségben kapott név a földi és az örök élet közötti kapcsolatra utal.
Ha egy szent neve, arra is utal, hogy Isten az új keresztényt is a szentségre hívja – druszájához hasonlóan.
A bűnbánat szentsége - A gyónás
A bűnbánat szentsége - a gyónás Ahogy a tékozló fiú történetében olvassuk (Lk 15), az Atyaisten irgalma és Krisztus kegyelme határtalan: mindig keresi, hívja, várja az eltévedt bárányt. Isten maga vágyik arra, hogy megbocsásson és tékozló gyermekét újra magához kapcsolja.
Ahhoz azonban, hogy az ember részese legyen e bocsánatnak, szükséges, hogy szívből megbánja bűnét, - amennyire lehet - jóvátegye az okozott kárt, megvallja az Egyház képviselője, a pap előtt bűnét, és kérje, hogy az a Krisztustól kapott meghatalmazás alapján megadja neki a feloldozást. Ha ezt megkapta, újra az Úr asztalához járulhat, mint az Egyház teljes jogú tagja, hiszen szívében újra ott lakozik az a szeretet, amelynek kifejezője az Úr vacsorája.
A bűnbánat szentségéhez járulni, gyónni akkor szükséges, ha valakinek lelkét súlyos vagy halálos bűn - tudva és akarva elkövetett rossz - nyomja. Az ember számára az a legveszedelmesebb, ha elhiteti magával, hogy a rossz jó, a bűn természetes, a lanyhaság valójában józanság, a közönyösség alapvetően okosság. Életbevágóan fontos, hogy belássuk: a rossz az rossz, de Isten jóságában bocsánatot nyerhet! A jó gyónás találkozás Krisztus irgalmával, és igaz öröm forrása: bocsánatot kapva, megtisztulva újra nekiindulunk az útnak, Jézus nyomában.
Ugyanakkor Isten bocsánatának feltétele az egymásnak való megbocsátás. Jézus ezt ismételten hangoztatta: „Ha megbocsátjátok az embereknek, amit vétettek ellenetek, mennyei Atyátok is megbocsát nektek. De ha nem bocsáttok meg az embereknek, Atyátok sem bocsátja meg bűneiteket.” (Mt 6,15) Aki tudja, mennyire rászorul ő maga is Isten irgalmára, maga is irgalmas lesz mások iránt, hisz minden nap imádkozza: „bocsásd meg a mi vétkeinket”.
Fontos, hogy a gyónást alapos készület előzze meg:
- Csendes személyes imában Istent helyezem a középpontba: Őérte, szeretetéért bánom meg bűneimet. Hasznos ilyenkor a keresztet magunk elé helyezni, vagy egy szentírási részt felolvasni Isten szeretetéről és azon elmélkedni.
- Ezután vizsgáljuk meg életünk minden vonatkozását, rétegét, kapcsolatát és gyűjtsük össze bűneinket. Érdemes egy lelkitükröt alkalmazni, ami segít életem áttekintésében. Ha szeretne egy lelkitükröt kérem írjon bátran: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
- Végül imádsággal kérjem az erőt és az őszinteséget gyónásomhoz, a „sikeres” gyónásért. Imádkozom gyóntatómért, hogy Isten megmutassa rajta keresztül azt, amit nekem üzenni akar.
A gyónás szertartása
Gyónó: Dicsértessék a Jézus Krisztus!
Pap: Mindörökké. Ámen.
A gyónó keresztet vet: Az Atya, a Fiú és a Szentlélek nevében. Amen.
Gyónó: Gyónom a Mindenható Istennek, és neked, atyám, hogy utolsó gyónásom óta ezeket a bűnöket követtem el. Utoljára gyóntam:..
Életállapotom elmondása (egyedülálló, házas, jegyes, özvegy stb.) Bűneim azóta, hogy...A pap tanácsaival segít, majd megszabja az elégtételt.
Gyónó elmondja a bánatimát: Teljes szívemből bánom minden bűnömet, mert azokkal a Jó Istent megbántottam. Erősen fogadom, hogy Isten segítségével a jóra törekszem, és a bűnt elkerülöm.
Pap: Isten, a mi irgalmas Atyánk, aki Szent Fiának kereszthalála és feltámadása által kiengesztelte önmagával a világot, és kiárasztotta a Szentlelket a bűnök bocsánatára, az Egyház szolgálata által bocsásson meg neked, és adja meg a békét! És én feloldozlak téged bűneidtől az Atya, és a Fiú † és a Szentlélek nevében.
Gyónó: Amen.
Pap: Magasztaljuk Istent, mert jóságos hozzánk!
Gyónó: Mert örökké szeret minket.
Pap: Isten megbocsátotta bűneidet. Menj békével!
Gyónó: Istennek legyen hála.